Časté otázky

Máte otázky? Podívejte se níže.

Níže najdete často kladené dotazy týkající se celého programu Vitadio, nutričních doporučení a technických požadavků.

Program

Vitadio je digitální terapeutikum, které se zaměřuje na prevenci a léčbu diabetu 2. typu. Společně s naším týmem nutričních terapeutů vás povede na cestě za dlouhodobým zlepšením vašeho celkového zdraví. Vitadio využívá nejnovější technologie v kombinaci s individuálním lidským kontaktem a umožňuje tak poskytování vysoce kvalitní a efektivní péče šité na míru. Jednoduše prostřednictvím vašeho chytrého telefonu nebo počítače.

Změna životosprávy je nejdůležitějším krokem při prevenci cukrovky 2. typu a neoddělitelnou součástí její léčby. Vitadio převádí oficiální doporučené postupy do digitální podoby a díky tomu je ucelená terapie dostupná kdykoliv a kdekoliv. Program je vytvořen ve spolupráci s lékaři, nutričními terapeuty a psychology podle doporučených postupů. Celá technologie splňuje přísné regulatorní požadavky na kvalitu a bezpečnost ve zdravotnictví a je certifikovaná jako zdravotnický prostředek CE.

Obsah a funkce Vitadia se přizpůsobují vám, ne naopak. Váš osobní nutriční terapeut vás bude provázet po celou dobu změny Vaší životosprávy, pomůže s volbou dosažitelných cílů, udržení motivace a nenechá vás vypadnout z rytmu.

Program trvá 12 měsíců a je rozdělen do dvou fází. Po seznámení s aplikací a propojení se s vaším přiděleným nutričním terapeutem nastává 3měsíční “Intenzivní fáze”. V této fázi plníte týdenní cíle, přijímáte motivační výzvy, aplikace vás edukuje o problematice diabetu a postupně vás provádí změnou životosprávy. Po tuto dobu je také vaše nutriční terapeutka každý den dostupná na chatu a poskytuje vám personalizovanou podporu. Po 3 měsících nastává přechod do tzv. “Udržovací fáze”, ve které posilujete získané návyky a s podporou vašeho lékaře, terapeutky a komunity všech ostatních pacientů si snažíte udržet zdravou životosprávu a ukotvit získané zvyklosti z předchozí fáze. Po 12 měsících se stáváte “Absolventem” programu, ve kterém můžete kromě chatu s terapeutkou i nadále využívat všechny funkce, které Vitadio nabízí.

Po absolvování 12měsíčního programu budete mít stále přístup do tzv. Komunity uživatelů, tedy skupiny, kde se budete moci zúčastnit diskuzí s ostatními uživateli, přidávat příspěvky a navzájem se dále motivovat. I nadále budete mít přístup ke všem edukačním materiálům a možnost vkládat své naměřené údaje a ostatní data, které jste zadávali v předchozích fázích. Po absolvování programu již nebudete mít přístup k chatu s vaší osobní terapeutkou.

Náš program a naši výživoví odborníci vám poskytnou maximální péči a podporu na cestě za zdravější a zároveň udržitelnou životosprávou. Výsledky se samozřejmě liší jedinec od jedince, ale většina našich uživatelů dosáhne významného pokroku, ať už co se týče snížení váhy, glykovaného hemoglobinu (tzv. dlouhého cukru), nebo třeba zlepšení nálady či nárůstu fyzické výkonnosti a energie.

Pro představu se podívejte, co říkají naši pacienti zde.

Vitadio je dostupné přes webovou nebo mobilní aplikaci. Pro užití softwaru je nutné zařízení s přístupem k internetu (počítač, notebook, chytrý telefon nebo tablet). Pro vytvoření uživatelského účtu potřebujete osobní e-mailovou adresu.

Mobilní aplikaci pro Android si můžete stáhnout na Google Play, pro iPhone na Apple Store. Do svého účtu se ale samozřejmě můžete přihlásit i z počítače, tabletu a dalších zařízení přes standardní webový prohlížeč (více zde) a bez problémů jej používat. Je to jen na vás a na tom, co máte zrovna po ruce.

Jak často budete chtít aplikaci navštěvovat, je jen na vás. Žádný spodní limit počtu přihlášení neexistuje, ale pokud chcete aktivně participovat v programu a využít ho naplno, je vhodné se v prvních týdnech programu přihlašovat i několikrát denně. Zpočátku budete pravidelně fotit svá jídla, konzultovat s terapeutkou, zapisovat svůj pokrok a využívat další funkcionality programu. Očekává se tedy, že budete aplikaci otevírat v pravidelných intervalech a aktivně se podílet na cestě za lepší životosprávou i výsledky.

Zaregistrujte se do programu pomocí následujících kroků:

  1. Registraci proveďte pomocí 6místného identifikačního kódu, který obdržíte od svého lékaře (v sms a e-mailem) nebo jej získáte v rámci propagační kampaně přímo od výrobce.
  2. V mobilním telefonu otevřete aplikaci Vitadio a po zadání 6místného kódu klikněte na tlačítko “Uplatnit kód”. Pokud se rozhodnete registrovat na webu, na adrese www.vitadio.cz klikněte na tlačítko “Mám kód od lékaře” a pokračujte dále v registraci podle pokynů.

Platnost 6místného identifikačního kódu je 30 dní. Pokud platnost vyprší a stále budete mít o registraci zájem, napište prosím e-mail na naši uživatelskou podporu na podpora@vitad.io.

POZOR: Pokud jste se již zaregistrovali na jednom ze zařízení, účet máte aktivní a na ostatních zařízení již kód nezadáváte - stačí se přihlásit pomocí e-mailu a nastaveného hesla kliknutím na tlačítko “Přihlásit se”.

Způsobilost

Program je určen primárně pro ty, kterým byl diagnostikován diabetes 2. typu nebo prediabetes. Do programu se můžete zapojit, pokud je vám více než 18 let. Pokud si nejste jistí, zda by pro vás byl program vhodný nebo zda patříte mezi vhodné uživatele, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu podpora@vitad.io.

Momentálně program zakoupit samostatně nelze. V současnosti se soustředíme na spolupráci s vybranými lékaři a našimi partnery, jejichž prostřednictvím je možné se do programu registrovat. Pokud byste měli zájem o registraci, sledujte naše webové stránky, zda neběží speciální kampaň nebo nám napište přes tento formulář a my se vám rádi ozveme, jakmile to bude aktuální.

Výživa a pohyb

Naše nutriční doporučení byla vyvinuta týmem vystudovaných nutričních specialistů s dlouholetou praxí a členy ČANT. Nestanovujeme diety a pevné předpisy, které musíte precizně dodržovat, ale spíše obecná pravidla a rady, které pak můžete za podpory terapeutky přizpůsobit svým preferencím a způsobu života. Naše doporučení se zaměřují na snížení příjmu přidaných cukrů a zvyšování podílu bílkovin, zdravých tuků a zeleniny ve vašem jídelníčku.

Ne. Náš program je zaměřen na postupné budování nových stravovacích návyků. Nepředepisujeme stravovací plán ani vám neřekneme, co musíte a nesmíte jíst. Místo toho se prostřednictvím lekcí, sledování jídla a vedení vaší terapeutky naučíte, jak se stravovat, aby pro vás byl nový režim udržitelný a cítili jste se v něm dobře. Součástí aplikace je receptář, který slouží jako inspirace a pomůže vám pochopit, jakou cestou byste se měli vydat.

Nemusíte se bát přehnaného utrácení za potraviny. Na základě připraveného receptáře a dalších rad a tipů, které vám aplikace přináší, si můžete vybírat potraviny a jídla, která vyhovují vašim možnostem i preferencím.

Rozsah našich receptů a stravovacích možností je tak široký, že se snadno přizpůsobí osobním preferencím, stejně jako případným stravovacím omezením. Nezapomeňte případná omezení vyplnit v úvodním registračním dotazníku nebo je konzultovat se svou terapeutkou.

To samozřejmě záleží na vašich zdravotních a časových možnostech. Součástí programu je také měření počtu kroků, který můžete sledovat díky propojení krokoměru s aplikací Vitadio. Nemusíte se bát, že bychom na vás tlačili - doporučený cíl je 6000 kroků denně, avšak číslo si můžete libovolně upravovat podle vašich možností. Klademe důraz na postupné navyšování pohybu. Na pohyb a fyzickou aktivitu se program soustředí až po několika týdnech. Propojit Vitadio s krokoměrem je však ideální ihned po registraci do programu.

Zašlete nám prosím specifikaci vaší zdravotní indispozice na podpora@vitad.io a my se vám ozveme s návrhy řešení.

Technologie

Mobilní aplikace pro Android je kompatibilní s verzí Android 5.0 a výše. Další požadavky vyžadují minimálně 1GB RAM (optimálně 2GB RAM), alespoň 512 MB volné kapacity v telefonu a předinstalované aplikace Google Play Services a Google Play obchod od výrobce telefonu (na některých modelech značek Huawei a Honor nemusí proto aplikace správně fungovat). Mobilní aplikace pro iOS je kompatibilní s verzí iOS 13 a výše a vyžaduje iPhone 6s a novější.

Pro efektivní využití mobilní aplikace Vitadio je nutné používat nejnovější aktualizovanou verzi.

Používání programu na počítači je jednoduché. Na adrese www.vitadio.cz se můžete jednoduše zaregistrovat pomocí 6místného kódu a nadále se přihlašovat do programu pouze přes web. Aplikace vypadá na počítači a mobilu velmi podobně, některé úkony (např. pořizování snímků jídla) mohou však být na počítači časově náročnější a uživatelsky méně přívětivé.

Aplikace je kompatibilní s následujícími desktopovými verzemi webových prohlížečů: Google Chrome (verze 75 a novější), Mozilla Firefox (verze 80.1.1 a novější), Microsoft Edge (verze 85.0.566.6 a novější), Safari (verze 12 a novější) a následujícími verzemi mobilních webových prohlížečů: Chrome (Android, verze 83.0 a novější), Safari (iOS, verze 13.0 a novější).

Webové prohlížeče musí být ve výchozím nastavení s povoleným javascriptem.

V mobilní aplikaci Vitadio klikněte v “Nastavení” na možnost “Připojená zařízení” a dále pokračujte do detailu propojení. Po kliknutí na tlačítko “Připojit” vyberte emailovou adresu propojenou s vaším Android účtem (není třeba provádět při propojení s Aplikací Zdraví na iOS). Povolte aplikaci Vitadio zaznamenávat údaje z Google Fit / Aplikace Zdraví a aktivita se poté automaticky bude importovat do vaší aplikace.

Pokud se během 30 minut nezačnou kroky v aplikaci (sekce “Pokrok”) v rámci Androidu zaznamenávat, stáhněte si prosím do vašeho telefonu i aplikaci Google Fit. Poté by mělo vše fungovat bez problémů.

Samozřejmě! Pokud je možné náramek (resp. jeho aplikaci, kterou máte nainstalovanou v telefonu) synchronizovat s Google Fit nebo Aplikací Zdraví, všechna data o krocích budou z náramku díky těmto “spojujícím” aplikacím následně převedena i do Vitadio.

Pokud takovou možnost propojení nemáte, je možné si pomoci ještě aplikací Health Sync, která se postará o transfer dat mezi aplikacemi také.

Vitadio je navrženo tak, aby vyhovovalo nejvyšším standardům ve zdravotnictví. Bereme bezpečnost a soukromí všech uživatelů velmi vážně a fungujeme v souladu s příslušnou legislativou upravující ochranu osobních údajů (GDPR). Další informace o používání a ochraně osobních údajů společností Vitadio naleznete v Zásadách ochrany osobních údajů a Podmínkách použití.

Potíže

Zkuste prosím aplikaci Vitadio vypnout a zapnout, popřípadě restartovat své zařízení. Pokud ani to nepomůže, odinstalujte aplikaci a znovu ji nainstalujte. Problém může být v zastaralé verzi aplikace, nebo ve výkonnosti vašeho telefonu/počítače. Pokud problém stále trvá, kontaktujte nás na e-mailové adrese podpora@vitad.io nebo napište přímo z vaší aplikace v sekci Nastavení -> Napsat na podporu.

Pokud kód zadáváte při úvodní registraci, zkuste to prosím znovu. Jestliže jste již jednou dokončili registraci na jednom ze zařízení, účet máte již aktivní a kód nezadáváte. Například pokud jste dokončili registraci na telefonu a chcete aplikaci použít i na počítači, stačí se přihlásit pomocí e-mailu a nastaveného hesla kliknutím na tlačítko “Přihlásit se”.

Pokud zapomenete své heslo, na webu pod tlačítkem “Přihlásit se” naleznete možnost “Zapomenuté heslo”. Po zadání vaší e-mailové adresy klikněte na možnost “Obnovit heslo” a pokračujte dle instrukcí. V mobilní aplikaci naleznete možnost “Zapomenuté heslo” po kliknutí na tlačítko “Přihlásit se”.

Propojení s Google Fit / Aplikací Zdraví ne vždy funguje zcela správně a přesně. Pokud zaznamenáváte velké odchylky v zaznamenávání kroků, zkuste se odpojit a připojit znovu. Fitness náramek je v tomto ohledu o mnoho přesnější, jelikož kroky putují přímo z vašeho náramku, který v sobě má speciální senzory pohybu, přímo do aplikace. Více informací, jak propojit náramek s aplikací Vitadio, najdete zde.

Kromě vyhodnocovacích dotazníků, které se vám budou zobrazovat v aplikaci vždy po určitém čase, máte kdykoliv možnost nás kontaktovat na e-mailové adrese podpora@vitad.io nebo napsat přímo z vaší aplikace v sekci Nastavení -> Napsat na podporu a sdělit nám, co máte na srdci. Zpětnou vazbu a doporučení na zlepšení vždy oceníme!